پنج رساله << سقوط دل ها و عقل ها >>

سرمستی قدرت و نخوت، برتری طلبی در روی زمین و سعی در تحت اطاعت خود قرار دادن مردم و به بندگی خود کشیدن آنها، مرض و آفت سخت برای دل ها و عقل هاست و چنان دل ها و عقل ها را مریض نموده و از کار می اندازد که باید گفت دل ها و عقل ها را به سقوط می کشاند.

گرفتاران به این مرض و آفت از خود حرکاتی نشان می دهند که به وضوح از سقوط به معنی کلمه ی دل و عقل آنان خبر می دهد. سخنانی به زبان می آورند، ادعاهایی می کنند و کارهایی انجام می دهند که جایی برای تفسیر و حتّی توجیه آنها نمی توان یافت،جز اینکه گفته شود دل ها و عقل های آنان به کلی ساقط شده است.

در قرآن کریم به سخنان این قبیل گرفتاران به ادعاها، به حرکات، به کارها و به احوال آنان اشاره شده است که از یک سو چگونگی سقوط دل ها و عقل های آنان و از سوی دیگر چهره و ماهیّت آنان در هر زمان را به خوبی روشن می سازد و برای اهل فهم کاملاً آموزنده و هدایت کننده و برای ساده لوحان هشدار دهنده و بیدار کننده است.

-------------

منبع: پنج رساله، ص 90موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پنج رساله , دل , عقل
[ چهارشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

بی حالی در عبادت

بی ذوقی و بی حالی ها، معلول و نتیجه یک عمر حجاب هاست که ما کسب کرده ایم؛ نتیجه آن حجاب ها، آن است که، ما منجــذِب به معنویات و خدا نیستیم؛ از معاصی کبیره، تا غفلـت و معاصی جزئی تر از آن. این یک مسئله کلی است. چه باید کرد؟ ...

 در جبران گذشته باید تلاش کرد؛ استغفار، آن هم با شرایط استغفار؛ پشیمان شدن نسبت به گذشته، اصرار کردن، با مسکنت استغفار کردن، از طرف دیگر از آن ها که حجاب شده، باید جلوگیـری کرد؛ تصمیم بر ترک غفلت و مراقب حرکات خود بودن.

 در هر قطعه از عبادات که بی حالی هست، در هر قدمـی، اول باید چند جمله ای استغفار با مسکنت و بعد، استمداد از خدا، و بلند شدن و شکستن تنبلی و کسالت، (در این صورت) انسان متوجه می شود، آنوقت حال هم پیدا می کند؛ البته استغفار مقطعی، غیر از آن استغفار کلّـی است.

 اگر شما بیایید و فرش مرا بسوزانید، بعد بگویید که من به شما ارادت و علاقه دارم و باز، بار دوم کتاب هایم را از بین ببرید و بار سوم به اهل من، بی احترامی کنید، اگر بار اول چیزی نگویم، بار دوم و سوم، آیا نمی گویم که خودت را مسخره کرده ای؟! ؛ دروغ می گویی و... ؟!! . چگونه خدای متعال، بدی های ما را ببیند، و باز راه دهد؛ ما که موجود ناچیز و کوچکی هستیم، این چنین. او چگونه به ما راه بدهد ... بی حالی در اعمال یعنی اینکه، خدا به ما راه نمی دهد.

 ازتذکرات معظم له 29/2/1367موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حال , عبادت
[ سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ٧:٥٢ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

چگونه قرآن تلاوت کنیم؟

برای تلاوت قرآن در مراتب مختلف، آداب خاصی هست. در مرتبه اول مراقبه که کلام ما در آن است. لازم است سالک به هنگام تلاوت قرآن، آداب زیر را ـ که از آیات و روایات بر می‏آید ـ مراعات کند.

الف) درحال طهارت و با وضو به تلاوت قرآن بپردازد.

ب) در حالی که مسواک کرده است، قرآن را تلاوت کند.

ج) با صوت زیبا تلاوت کند.

بقیه ی نوشته را در ادامه مطلب بخوانید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: قرآن , تلاوت
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

مرگموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مرگ
[ سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ۳:۳٤ ‎ق.ظ ] [ آشنای غریب ]

در معنای ذکر

 

در همه احوال و لحظات علی الاتصال بیاد خدایی باشد که در محضر اوست و بر اساس همین یاد، مراقب حرکاتش باشد. آنچه خدا امر کرده، آنطور باشد و آنچه نهی کرده، آنطور نباشد.

 مراقبت در همه حرکات ظاهر و باطن. می خواهد فکری بکند؛ آیا خدا اجازه می دهد یا خیر؟ می خواهد حرفی بزند، نیتی بکند، بخورد، بنشیند، بلند شود، امر و نهی بکند، مواجه با کسی داشته باشد؛ آیا خدا اجازه می دهد یا خیر؟ مرتب مراقب حرکاتش باشد اگر جایی احساس کرد وظیفه اش است چیزی بگوید و گفت، آن یاد خداست. اگر در جایی عملی را نباید کرد یا حرفی را نباید زد و نزد، آن یاد خداست و ..........
 حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند که هر کسی در حرکاتش دقیقا اطاعت از خدا می کند، ذکر خدا می گوید اگر چه نماز و روزه اش و تلاوت قرآنش کم باشد.
 این معنی ذکر است و عمل کردن به آن هم خیلی سخت است. وقتی هم که تصمیم می گیرید از یادتان می رود و شکست می خورید، دو باره برگردید و شکست نخورید، همینطور می شود. اول کار سخت است تا ملکۀ طیبه و راسخه شود در وجودتان. ( در این صورت) نیت و فکری می خواهید بکنید بلافاصله خواهید فهمید و خدا دستتان را می گیرد و منصرف می شوید و آنرا رد می کنید. ذاکرین واقعی بسیار کم هستند.

از تذکرات حضرت استاد -  1367 

برگرفته از سایت معظم لهموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ذکر
[ دوشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ٧:٤٩ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

دل شکستهموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دل
[ یکشنبه ۱ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ۸:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

انسان مکارموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مکر , انسان
[ یکشنبه ۱ امرداد ۱۳٩٦ ] [ ۸:٢۳ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]