دو کتاب مبانی نظری و طریق عملی تزکیه آیت الله شجاعی منتشر شد

دو جلد از مجموعه کتاب های " مقالات" آیت الله استاد محمد شجاعی با عنوان مبانی نظری تزکیه و طریق عملی تزکیه (۲) از سوی انتشارات سروش تجید چاپ و روانه بازار نشر شد.
به گزارش روابط عمومی انتشارات سروش ؛ جلد اول این اثر ارزشمند با عنوان چه بوده ایم، چه گشته ایم، چه می توانیم باشیم به بررسی مسائل سه گانه اساسی که سالک برای پیمودن و طی طریق و روش عملی تزکیه به آن نیاز دارد، می پردازد.

جلد اول مقالات مرور نظری به مساله تزکیه و سلوک است که برای مقام عمل مفید می باشد و مقدمه ای برای بیان راه و روش عملی تزکیه و نفس است. برای سالک الی الله و همه کسانی که می خواهند به تزکیه نفس بپردازند لازم است که چهره اصلی و منزلت اولیه و قبل از تنزل خود را تا حدودی بشناسند و چگونگی تنزل خویش و منزلتی را که بعد از تنزل به حیات دنیوی و بعد از محجوب گشتن با حجابها دارند، را اجمالاً بداند.

در مرحله بعد تحولات و منازلی را که در مقام برگشت و تزکیه نفس و سیر الی الله پیش می آید و منتهی به منزلت اولیه و شهود و فناء فی وجه الله می گردد، را بدانند. در واقع برای سیر در امر مهم تزکیه سالک باید بداند که چه بوده اند؟ و چه گشته اند؟ و چه می توانند باشند؟ تا در نتیجه و در مقام عمل و در مقام سلوک الی الله در اینکه باید چه بکنند؟ و چگونه به عبودیت و سلوک بپردازند؟ از بصیرت لازم برخوردار بوده و با معرفت به طریق الی الله قدم بگذارند.

 حقیقت اصلی انسان و صورت اولیه او، تنزل انسان از صورت اولیه و چهره اصلی خویش، خروج از حجب ظلمانی، اضافات، اشراقات و اشارات ربوبی، ظهور و تجلیات انوار، مکاشفات و مشاهدات، تجلیات، شهود و فناء، از موضوعات جلد اول کتاب است.
 چاپ سیزدهم این کتاب در ۴۶۰ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ نسخه با قیمت ۱۶۵۰۰۰ ریال از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
 همین گزارش حاکیست ؛ در جلد سوم این اثر ارزشمند با عنوان طریق عملی تزکیه سالک در طی طریق و سلوک الی الله بعد از مرحله اول یعنی توبه و بازگشت، در قدم دوم باید در میدان طلب قدم بگذارد و تا رسیدن به مقصود دست از طلب نمی کشد.
 او باید با تضرع این امر مهم را از خدا بخواهد و طالب جدی باشد. و برای حفظ طلب، بقای آن را نیز از خدا بخواهد. و همیشه شکر نعمت طلب را به جای آورد. 
طالب در این میدان از همان اول برای رسیدن به مطلوب باید از خود چشم بپوشد و آماده ی کنار گذاشتن خود و لوازم خودی باشد. در واقع طلب، با هجرت از خود آغاز می شود و با مرگ خود به آخر می رسد. سالک در میدان طلب باید به مجاهدت بپردازد و مجاهدت وی باید مجاهدت یک طالب دردمند باشد. هر چه سالک در منازل سلوک و مراحل آن جلوتر رود مجاهدتش یا همان مراقبه اش کامل تر و دقیق تر خواهد بود، تا جایی که سالک به توفیق الهی مراحل را پشت سر گذارد و به بقای بعد از فنای کامل برسد و تدبیر خدا جایگزین تدبیر بنده گردد. در مرحله بعدی یعنی مرتبه اول مراقبه سالک باید با مداومت ده امر را رعایت و جانب حضرت معبود را در خصوص آن مراقبت کند. عمل به واجبات و ترک معاصی و محرمات، مداومت بر نافله شب، و شفع و وتر که نماز روز و نماز شب است، مداومت بر تسبیح حضرت زهرا (س) بعد از نمازهای واجب، مداومت بر دعای "صباح " حضرت امیر المومنین بعد از نماز صبح، طهارت دایم، خواندن دعای کمیل در شب های جمعه و شب های نیمه شعبان، تلاوت قرآن در شب و روز، اظهار مودت و محبت نسبت به حضرت ولی عصر(عج) و مداومت بر روزه سه روز از ماه به ترتیب اولین پنجشنبه ماه، چهارشنبه وسط ماه و آخرین پنجشنبه ماه از کارهایی که سالک باید در این مرحله عمل کند. 
 بعد از اینکه سالک به وظایف مرتبه اول عمل کرد و بر اثر مجاهدت نورانیت و صفایی در دل وی پیدا می شود و تحولی در باطن وی به وجود می آید و آمادگی قدم بالاتر را پیدا می کند و وارد مرحله بعدی یعنی مرتبه دوم مراقبه می شود که علاوه بر التزام به امور دهگانه مرحله اول، ده امر دیگر در این مرحله به وظایفش اضافه می شود. 
 سعی در ترک هواهای نفسانی، مراعات آداب محضر حق در همه حرکات و سکنات، مسارعت و مراقبت جانب معبود در شتاب به سوی او، سعی در انجام نوافل و مستحبات، مداومت بر سجده های طولانی، فکر و مراقبت معبود در خصوص فکر راهگشا به سوی حضرت او، ذکر و مراقبت جانب معبود در اینکه از یاد او غافل نیست و همیشه او را یاد می کند، وِرد و مراقبت جانب معبود در اینکه نام او و یاد او وِرد زبان باشد. 
 سَهَر و مراقبت جانب معبود در بیداری شب یا دل شب که میقات بین جناب او و دردمندان طالب جوار اوست و توبه و استغفار و مراقبت جانب معبود در بازگشت و اعتذار از خطاها و طلب مغفرت برای آنها مراحل ده گانه مرتبه دوم مراقبه است که سالک باید آن را رعایت کند و بداند که هر مرتبه ای توبه و استغفار دارد.
 چاپ یازدهم جلد سوم مجموعه " مقالات" با عنوان طریق عملی تزکیه (۲) در ۴۶۰ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۹۵۰۰۰ ریال از سوی انتشارات سروش به چاپ رسیده است.
 علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.
 همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ ( ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

--------------------------------------------

منبع: انتشارات سروش موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ جمعه ٢۸ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ٩:۱٢ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

از حِکمت های نورانی حضرت امیرمومنان صلوات الله و سلامه علیه

بسم الله الرحمن الرحیم
از حِکمت های نورانی حضرت امیرمومنان صلوات الله و سلامه علیه
در محضر آیت الله استاد محمد شجاعی (مد ظله العالی)

« اَحمَـقُ الحُمـقِ اَلاِغتِـرار»
  غرر الحکم ج2 ص 238

عقل که از کار افتاد، انسان فریب می خورد؛ با نوار، کتاب، ماهواره و ... همه جا را شیاطین پر کرده که انسانها را به اضلال بکشاند؛ و کسانی را که مقید به عبادات و بندگی و...هستند، افسانه می دانند؛ در صورتی که خودشان افسانه هستند. در جاهای متعددی در قرآن آمده که کفار و مشرکین می گفتند:
ان هذا الا اساطیر الاولین؛ قرآن و کتابهای دیگر اساطیر هستند.
«...اذ جاءُوک یجادلونک یقول الذین کفروا ان هذا الا اساطیر الاولین » (سوره انعام آیه 25)
وقتی جاهلان کافر، پیش تو می آیند، با تو به مجادله می پردازند و می گویند، این که تو آورده ایی، نیست، مگر افسانه های گذشتگان.
مولوی می گوید، نه تنها فکرشان افسانه است، اصلا سر تا پای وجودشان افسانه شده است.

خندمیـن تر از تو هیچ افسانه نیست برلبِ گــورِ خــرابِ خـود بـــایست
خنده دارتر از خود تو، افسانه ای نیست، حال که مرده ای، سر قبر خودت بایست، سر قبر کس دیگر نمی خواهد، بایستی.
این چیز تازه ای نیست، این از اول بوده که به رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می گفتند اینکه تو آورده ای همه افسانه است؛ الان هم هست، اینها عقلشان از کار افتاده، لکن باید انسان عقل و فهم داشته باشد. کسی که می خواهد بداند که عقلش خوب کار می کند، ببیند، ملتزمِ حق هست، اگر بود، عقل دارد.

« ثَمَـرَةُ العَقلِ لُــزُومُ الحَــقّ »
غررالحکم ج2 ص 148

هر چیز ثمره ای دارد.اگر می خواهید بدانید عقل ثمــره دارد، ببینید انسان ملتزم حــق هست، پس عقل دارد؛ اگر ملتزم نبود، عقل ندارد.
عقل کاذب، خود بُود معکوس بین زندگــی را مرگ پنـــدارد یقیــــن
عقل کاذب حق را مرده می پندارد و آن یکی را زندگی می داند. و در این صورت که عقل، کاذب باشد و از طرفی نفس، محکم و آماده، نتیجه ای جز، غلبه نفس و مغلوب بودن عقل، و خسران در نقل و قول عقل، نخواهد بود.

منبع : سایت معظم له موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ دوشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ٢:۳۸ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

منازل سير و سلوك در كيمياي وصال

مجموعه حاضر، متني بازنويسي شده و تحرير يافته از دروس تزكيه آيت‌الله شجاعي است كه در دهه 1360 تا 1370 تدريس و در سال‌هاي 1378 به بعد از راديو قرآن پخش شد و با عنوان «كيمياي وصال» در اختيار علاقه‌مندان سلوك قرار مي‌گيرد.

بر اساس مطالب كتاب، پروردگار جهانيان پيام‌آوراني را برانگيخت تا بندگانش را از غفلت برهانند و چشم دلشان را بر حقايق بگشايند. به آنها بياموزند كه خواهش سرشت پاك خود را تنها در وصال پروردگار خويش برآورده خواهند يافت، پس به غير او توجه نكرده و از آن دل بر كنند.

پيام‌آوران مأموريت يافتند با نشان دادن راه و تمييز آن از هزاران بيراهه، به تربيت آفريدگان خدا بپردازند و از راهنمايي‌ خلق، دريغ نكنند، چنان كه از ماموريتي كه به گرامي‌ترين آنها داده شده، اين‌گونه حكايت فرمود: «هوالذي بعث في‌الاميين رسولا منهم يتلو عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم‌الكتاب والحكمة و ان كانوا من قبل لفي ضلال مبين؛ او كسي است كه در بين بي‌سوادان، رسولي از خودشان برانگيخت... تا آياتش را بر آنها بخواند و پاكشان سازد و به آنها كتاب و حكمت بياموزد اگرچه پيش از آن در گمراهي آشكار بودند.»

پس آن‌گاه استقامت را در اين راه بر پيامبرانش تكليف كرد و به برترينشان، استقامت پيروانش را نيز سفارش كرد، آن‌جا كه فرمود: «فاستقم كما امرت و من تاب معك و لا تطغوا انه بما تعملون بصير؛ پس همان‌گونه كه فرمان‌ يافته‌اي استقامت كن و همچنين هركس كه با تو به سوي خدا آمده است (بايد استقامت كند) و سرپيچي نكنيد كه خداوند به آنچه مي‌كنيد، بيناست.»

يا پايان يافتن عمر پيامبران، همان ماموريت را بر عهده اوصياي ايشان و پس از آن بر عهده ميراث‌بران حكمت و معرفت آنان گذارد تا راه گم نشود و مردم به گمراهي ميل نكنند كه: «ان‌العلماء ورثةالانبياء؛ همانا دانشمندان وارثان پيامبران هستند.»

در بخشي از مقدمه كتاب نوشته شده است: «وجود صمداني و پربركت استاد فرهيخته ما حضرت آيت‌الله محمد شجاعي سال‌هاست با افاضات تعاليم انبياء و دم احياگر خويش به تربيت جان مشتاقان وصال مي‌پردازد. او حقايق سلوك را با اتخاذ از آيات و روايات بر طالبان شايسته عرضه مي‌دارد و فراز و نشيب‌هاي راه پر مشقت سلوك را براي مشتاقان به خوبي آشكار مي‌كند تا در نشيبي گم نشوند و از فرازي سقوط نكنند. دروس استاد، بصيرتي در خور براي سالك اين راه پديد مي‌آورد تا به بيراهه و كج‌راهه‌ها كشيده نشود.»

كتاب حاضر در دو فصل تنظيم شده است. فصل اول؛ مقدمات است و فصل دوم؛ منازل سلوك نام دارد.اين فصل در 10 بخش، منازل و مراحل سلوك را تشريح مي‌كند؛ منزل يقظه، منزل توبه، منزل انابه، منزل مراقبه، منزل قصد و لزوم آن در مراقبه، منزل عزم در طلب حق‌تعالي، منزل اراده و جايگاه آن در سلوك، منزل ادب، منزل فقر و جايگاه تحصيل آن در مراقبه، منزل انس و اهميت تحصيل آن.

از منابع مورد استناد نويسنده در تدوين اين اثر مي‌توان كتاب‌هاي قرآن كريم، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه، اقبال‌الاعمال، الالفين، الكافي، بحارالانوار، تذكرة‌الموضوعات، جامع‌السعادات، حقايق، ديوان اشعار حافظ، ديوان اشعار ملامحسن فيض كاشاني، عوالي اللئالي، لواقح‌الانوارالقدسين في بيان‌العهودالمحمديه، مثنوي معنوي، مثنوي شيخ بهايي، مجموعه ورام، مستدرك‌الوسائل، مستدرك سفينة‌البحار، مسكن‌الفواد، منازل‌السائرين، منطق‌الطير و وسائط را نام برد.

چاپ اول كتاب «كيمياي وصال» در شمارگان 2000 نسخه، 264 صفحه و بهاي 40000 ريال راهي بازار نشر شد

منبع سایت تبیانموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ۸ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۳:٤٠ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

امواج چشم

بسم الله الرحمن الرحیم

اشعه و انواری یا امواجی از چشم ساطع می شود که در واقع آن قدرتی است و کمالی است. اما با توجه به شخص مورد نظر، اگر از دید توحیدی برخوردار باشد و انسان موحدّی باشد، از این قدرت در جهت درست استفاده می شود و حتی نهایتا نفوذ آن، حجابها را کنار می زند و حقایق پشت پرده را می بیند. برعکس کسی که موحّد نیست و مشرک است و یا قدرت روحی قوی برای کنترل در جهت صحیح آن ندارد، اثرات سوء امواج چشم، اثر می کند بر دیگران.
اصل این نفوذ از طریق چشم، از دل و قلب سرچشمه می گیرد. کسی که می ترسد اثر سوئی از طریق چشم بر دیگران بگذارد، با گفتن ذکر« ما شاء الله لاحول و لا قوة الا بالله » اثر آن را خنثی می کند.

ازتذکرات آیت الله محمد شجاعی 12 ماه مبارک رمضان 1367

برگرفته از سایت معظم له موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ۸ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۳:٢۸ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]

ضیافت الهی(مجموعه سخنرانی های آیت الله شجاعی

عنوان اصلی: The Real Feast
موضوع: دعاهای ماه مبارک رمضان
قیمت : ۸۰۰۰۰ ریال
سال چاپ: ۱۳۹۳
قطع کتاب: وزیری
نوع جلد: شوميز
نوبت چاپ: ۰۱
شابک : 4-0747-12-964-978
دیویی : 297/354
شناسه ملی : 3524731
کد کنگره : 9ض3ش/BP188

کتاب " ضیافت حقیقی" مجموعه یازده سخنرانی است که استاد محمد شجاعی درباره ماه مبارک رمضان و روزه ایراد کرده اند و بارها از شبکه قرآن صدای جمهوری اسلامی ایران پخش شده و مورد استقبال و توجه مخاطبان قرار گرفته است. استاد با همان بیان صمیمانه که شنوندگان سخنرانی ها و خوانندگان کتاب های پرطرفدار ایشان، از قبیل مجموعه سه جلدی " مقالات" و نیز " حضرت بقیه الله" و " چراغ هدایت" با آن آشنا هستند به ترغیب مومنان به عبادت مخلصانه و راهنمایی برای بهره گیری کامل از ایام و لیالی ماه مبارک، به ویژه شب های قدر، به منظور تقرب به درگاه الهی و برخورداری از نعمات معنوی در دنیا و آخرت می پردازند، و توصیه هایی برای حفظ رقت قلب حاصل شده در این ماه برای باقی ایام سال و عمر دارند. استاد شجاعی این سخنرانی های خود درباره ماه مبارک رمضان را ابتدای دهه شصت ایراد فرموده اند و چندسالی است که این سخنان گهربار به تکرار از شبکه رادیو قرآن تقدیم شنوندگان شده و با طرح مباحث ارزشمند در بطن خود توانسته نیاز معنوی بسیاری از مخاطبان را پاسخ دهد. در خصوص ماه مبارک رمضان با عنوان " ضیافت حقیقی" است که شامل مباحثی از جمله ضیافت خداوند، اعمال و آداب رفتاری، روزه حقیقی، مباحث معرفتی مربوط به روزه، شرایط روزه صحیح و راه های درک این توفیق است. ضیافت حقیقی که متن بیانات استاد محمد شجاعی است در 11 بخش تدوین شده که عبارتند از: معنای عبودیت، صدق در اعمال، شرایط روزه صحیح، ظاهر و باطن روزه، روزه داری خواص: مبطلات قبولی روزه، صاحب خانه خداوند است: تذکراتی برای صیام، تذکراتی در باب تلاوت قرآن و دعا، درک شب های قدر، شب 19 ماه مبارک رمضان: حضور و تضرع، شب 21 ماه مبارک رمضان: وصیت علی (ع) و گفت و گوی موسی (ع) با خداوند و درباره عید فطر و حفظ رقت قلبی که در ماه مبارک عاید شده است

 http://www.soroushpress.ir/books/book_info/?id=1867موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ۸ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ٢:۱۱ ‎ب.ظ ] [ آشنای غریب ]